روشهای موفقیت در رقابت های انتخاباتی

آیا روشهای موفقیت در رقابت های انتخاباتی را میدانید؟

برنامه‌ریزی انتخابات” شاه کلید پیروزی در رقابت‌های انتخاباتی است و فناوری‌های انتخاباتی در خدمت انجام موثر این برنامه‌ریزی است.

❇️در این میان کمپین تبلیغاتی انتخاباتی از موثر ترین و کاربردی ترین شیوه هایی است که در سطح جهانی به رسمیت شناخته شده و آنان که توانسته اند در عرصه کمپین، بهتر عمل کنند، در نتیجهٔ انتخابات نیز موفق تر بوده اند.

❇️کمپین تبلیغاتی، برنامه ریزی هدفمند و بسیج امکانات برای دستیابی به هدفی مشخص است. در تبلیغات انتخاباتی، استفاده از کمپین تبلیغاتی کمک می کند که با کمترین اشتباه و با بیشترین بهره وری، هم بتوانیم امکانات و منابع موجود را استفاده نماییم، هم بیشترین اثرگذاری روی مخاطب را داشته باشیم و هم با بهره گیری از علوم تبلیغات، بازاریابی، جامعه شناسی و روانشناسی به صورت علمی و تخصصی، تبلیغ و اطلاع رسانی و برنامه تبلیغاتی را پیش ببریم.
در نگاه ما، کمپین انتخاباتی باید ۷ مرحله مهم را پشت سر بگذارد تا موفق باشد، با هم به طور اجمالی و خلاصه این ۷ مرحله را مرور می کنیم:

۱ – مطالعات کاربردی و تحلیل وضعیت
در مرحله اول، لازم است که مطالعات کاربردی و بنیادین درباره کاندیدا یا لیست انتخاباتی صورت پذیرد و تحلیلی از وضعیت و موقعیت فعلی و رقبا و شیوه عملکرد کمپین تبلیغاتی ارائه شود. در این مرحله اقدامات ذیل صورت می پذیرد:

▫️بررسی نقاط قوت نامزد جهت نشر و گسترش
▫️بررسی نقاط ضعف نامزد جهت ارائه پاسخ
▫️ بررسی فرصت های بیرونی جهت بهره گیری
▫️ بررسی تهدیدهای بیرونی جهت تبدیل به فرصت
▫️عارضه یابی و آسیب شناسی احتمالی از وضعیت و احتمال حرکات رقبا
▫️ایجاد اتاق فکر
▫️ شناسایی و تعیین مخاطبان هدف
▫️بررسی عوامل موثر در تصمیم رای دهندگان
▫️ مطالعه درباره بازاریابی سیاسی نامزدهای انتخاباتی موفق شده در دنیا

 

رهبر انقلاب خطاب به نامزدهای انتخابات:
?به مردم قول بدهید که برای بازکردن گره ها نگاهتان به بیرون از مرزها نباشد

?رهبرانقلاب، صبح امروز در دیدار مسئولان نظام: من به همه‌ی این آقایان نامزدهای انتخابات این را عرض میکنم و قبلاً هم عرض کردم که تصمیم بگیرند و به مردم هم بگویند و در تبلیغاتشان هم بگویند، قول هم بدهند که برای پیشرفت امور کشور، برای توسعه‌ی اقتصادی، برای بازکردن گره‌ها، نگاهشان به بیرون از این مرزها نخواهد بود، نگاه به خود ملت خواهد بود.

 

نقش ستاد مرکزی انتخابات

?ستاد مرکزی با جذب نیروهای توانمند نسبت به تشکیل ستاد ها و دفاتر ارتباط مردمی در محلات و مناطق و با توجه به اهمیت خیابان ها و محلات سطح شهر اقدام می کند.

?در ستاد مرکزی کمیته های مختلفی جهت هدایت اقشار مختلف شهروندان بوجود می آید. که بتواند اصناف بازار و انجمن های مردمی و تشکلات دانشجویی را در کمیته های مختلف سازماندهی نمایند.

?این کمیته ها از اقشار مختلف برای آشنایی با افکار اهداف و سابقه کاندیدا دعوت می نمایند تا از نزدیک به صورت مستقیم با نامزدها آشنا شوند.

?در انتخابات گذشته نشان داده شده است که نشست های رو در رو تأثیر بیشتری بر جذب آراء شهروندان برای افراد توانمند و صاحب اندیشه داشته است.

 

?یک ستاد انتخاباتی موفق، ستادی است که زمان کافی برای شناخت گروه هدف خود صرف کند، پیام روشن و مناسبی داشته باشد و از یک برنامه مناسب و منطقی برای ارتباط با گروه هدف استفاده کند.
روشهای موفقیت در رقابت های انتخاباتی

❇️انواع روش‌های تماس با رأی دهنده

✅پخش مطالب یا اعلامیه‌ها در منازل
✅پخش اعلامیه در خیابان یا گردهمائی‌ها
✅ارسال پستی
✅ملاقات درب به درب
تماس تلفنی

✅دیده شدن و مرئی بودن
✅پشتیبانی
✅قهوه خانه
✅دوستان یک دوست

✅رویدادهای از پیش تعیین شده
✅رویدادهای برنامه ریزی شده
✅رسانه‌های جلب شده – مطبوعات
✅رسانه‌های پولی – آگهی در تلویزیون، رادیو و روزنامه
✅اینترنت
✅#ویژگی_ستاد_انتخاباتی

❇️باید دقت کنیم ستاد مرکزی در خیابانی مستقر شود که بعنوان خیابان مهم شهر محسوب می شود و شهروندان زیادی در آن رفت و آمد دارند و سایر ستادها یا دفاتر مردمی در اطراف میادین شهر و مغازه های بزرگ که بتوان در ان از شهروندان بخوبی پذیرائی کرد قرار داشته باشند و از موقعیت مناسبی برخوردار باشند.

❇️بعد از انتخاب مکان برای ستادها یکی از عوامل جذب شهروندان وخصوصا جوانان، عکس نامزدها و دکوراسیون ستادهای انتخاباتی است که باید دارای جذابیت قابل قبولی باشند. زیرا زیبایی ونوع عکسهای انتخاباتی تأثیر روانی قابل توجهی بر افکار و جذب بیننده دارند پس باید یک کاندیدا با مشورت با عکاسان هنرمند، نسبت به گرفتن عکس های هنری اقدام نماید.

?چه بسا افرادی در انتخابات گذشته رای تاثیر گذاری از این شیوه تبلیغاتی از مردم گرفته اند.

 

✅عامل دیگری که می‌توان از آن برای کسب رأی بیشتر نام برد نیروها و افرادی هستند که برای یک نامزد انتخاباتی فعالیت می‌کنند،

✅افراد شاخص و معتمد و خوش سابقه در ستادهای انتخاباتی و دفاتر ارتباط مردمی نقش ویژه‌ای در جذب آراء مردم دارند.

✅شهروندان با توجه به شناختی که از آنها دارند به نامزد مورد حمایت آنهانگاه می‌کنند و رأی می‌دهند پس باید در انتخاب نیروهای ستادی و اجرائی دقت زیادی کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *