روش‌های گوناگون تبلیغات

یکی از موثرترین عوامل و لازمه رای آوردن یک نامزد، نحوه تبلیغات وی است که این تبلیغات منجر به اشاعه شخصیت، تفکر، نظرات و برنامه‌هایی که فرد کاندیدا دارد می‌شود.
اصولا کاندیداها اقدام به برگزاری جلسات انتخاباتی و سخنرانی با حضور مردم می‌کنند و در همین جلسات وعده‌های فراوان و متعددی به افراد حوزه انتخابیه‌شان می‌دهند، وعده‌هایی که شاید هیچ‌گاه محقق نشود و تنها در حد آرزو برای مردم آن حوزه انتخابیه باقی بماند.
شام و ناهارهای انتخاباتی، شرکت در مراسم ختم و عروسی، عیادت از بیماران، کمک‌های مادی به مساجد، مؤسسات خیریه و حتی افراد رأی‌دهنده و ده‌ها مورد دیگر، از جمله مواردی است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری و شهرو روستا برای جلب توجه رأی‌دهندگان و پیروزی در انتخابات انجام می‌دهند.
نکته جالب توجه در این قضیه این است که برخی از طرفداران و حامیان این کاندیدا که در استان دارای مقام و منصبی هستند نیز در قالب همایش‌ها و گردهم آیی‌ها اقدام به تبلیغ برای نامزد مورد نظر خود کرده و اذهان عمومی را برای ورود نامزدی خاص به انتخابات هموار می‌کنند.
در این بین ذکر مسئله‌ای مهم حائز اهمیت است که متاسفانه گاهی شاهد استفاده از برخی روش‌های غیر اخلاقی مانند دادن وعده‌های غیرقابل اجرا برای حل مشکلات و حتی تخریب رقبا از سوی برخی از کاندیدا هستیم.
نکته قابل توجه دیگر این است که برخی از نامزدها از روش‌هایی همچون اعطای هدایای نقدی و پهن کردن سفره‌های غذا نیز استفاده می‌کنند.
البته با نگاهی به دوره‌های گذشته انتخابات به این نتیجه می‌رسیم که استفاده از چنین روش‌هایی دیگر مثل گذشته چاره ساز نیست و دیده‌ایم که یک کاندید با وجود چنین ولخرجی‌های تبلیغاتی به مقصود خود و کسب آراء نرسیده است علت آن هم روشن است در واقع چنانچه فردی شناخته شده و دارای وجه علمی و مذهبی نباشد حتی اگر میلیاردی هم هزینه کند نتیجه نخواهد گرفت.
تفاوت نوع تبلیغات در تهران و شهرستان‌ها
اما موضوع دیگر تفاوت میان شیوه تبلیغات در پایتخت و شهرستان‌هاست. در روستاها و شهرهای کوچک، تبلیغات نامزدهای انتخابات به صورت رو در رو و برگزاری نشست‌های خصوصی در منازل روسای قبایل انجام می‌شود  اما در مناطق شهری از جمله تهران تبلیغات انتخاباتی عمدتا به شکل پخش تراکت، پوستر، ارسال پیامک و شرکت در مجالس صورت می‌گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *